VÄGGLAMPA, Modell 11, Curt Fischer, Midgard, Bauhaus, 1920-tal.

Krom och lackerad metall. Märkt Midgard D.R.G.M.D.R.P. Ausl. Pat. Industriwerk Auma, Tyskland (formgiven 1923-25). Orignialskruvar medföljer. L ca 130.

Slitage. Smärre anlöpningar.

Proveniens

Marinintendent, friherre Johan Gabriel Sack (1902-1973), Bergshammar, Södermanland.

Gräff, W. Jetz wird ihre Wohnung eingerichtet, Potsdam 1933.

Utropspris
6 000 SEK