Madeleine Pyk – en samling F769

PARTI, silver, 4 delar. Stockholm, 1910-tal. Vikt 565 gr.

2 st dopgåvor från familjen Tranchell: Mugg, CF Carlman 1916, gåvoinskription samt namn, h 7.5. Barnkarott, Möllenborg 1915, namn och gåvoinskription, diam 14, h 4,5. Vas, hamrad modell, CG Hallberg 1918,inskription under, h 11,5. Liten skål, K Andersson 1920, inskription under, diam 12,5 h 3.

Smärre bruksslitage.

Utropspris
2 500 SEK