BORDSPENDYL, nyrenässans. 1800-talets andra hälft.

Brons med alabaster, lutaspelande yngling, sockel med bladhölster och blomstergirlander. L 40, b 13,5, h 41.

Alabaster med skador, lagad. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK