OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, Sverige, 1700-talets första hälft.
Nobel dam som allegori över litteraturen. Tidigare tillskriven Karl Fredrik Brander. A tergo: Natus Ao 1690 3 Juny, Pinxit 16 Sep. Ao 1724. Samtida förgylld ram. 80 x 64.
Färgbortfall, krackelyr, retuscher. Duk med lagning. Ramen med skador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.