FÅTÖLJ, "Stora Kraal"/Nr 564-021, Kerstin Hörlin-Holmquist, Nordiska Kompaniets Verkstäder, Nyköping.

Sittkorg av flätad rotting. Underrede av svartlackerat rundjärn, gummiskodda fötter. Ingår i "Triva"-serien. Modellen lanserad 1952.

Bruksslitage. Saknar en fotavslutning.

"Med sin handflätade 'korgskopa' var Stora Kraal en blandning mellan hantverk och industriproduktion med rötterna, som namnet antyder, i afrikansk möbeltradition. 'Stark och tålig mot väder och vind´, lovade reklamen för Kerstin Hörlin-Holmquists NK-design. Fåtöljen, Nr 564-021 och den mindre Lilla Kraal, Nr 564-020, ingick i varuhusets Triva-serie.
Utvecklad under studiotiden på Konstfack blev den en av de första möblerna som riktade in sig på en yngre generation. Samtidens recensenter konstaterade att det var en stol som man satt anmärkningsvärt bra i. Stolen visades 1952 på 52 möbler 52 på Röhsska museet i Göteborg, en utställning som kom till på initiativ av museets chef Göran Axel-Nilsson och som visade upp mycket av det unga 1950-talet."

Ur Gordan, Dan: Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001, Byggförlaget, 2002, s 141.

Utropspris
3 000 SEK