VATTENDROPPARE, två stycken, keramik. Japan/Korea, 1800-tal.

Den runda med dekor i lejongul, brun, vit samt grön glasyr. Diam 8. En i form av fågel, dekor i underglasyrblått. L 6,5.

Slitage, krackelyr.

Proveniens

The Paul R. Wedendal Collection.

Utropspris
3 000 SEK