YONESAWA, Atom Jet -58, racerbil, Japan, ca 1958.

Litograferad i rött, grönt och orange med förnicklade detaljer. Friktionsdrift. Originalkartong. L 68.

Boxed Yonesawa racer Atom Jet -58. Japan 1950's. L 68.

Smärre lackskador Förnicklade detaljer något anlupna. Smärre retuscher, sannolikt fabriksgjorda. Originalkartong med skador. Rost.

Minor paint damages. Minor retouches, possible factory made. Rust. Box with damages.

Proveniens

Inköpt på slutet av 1950-talet, på Boréus leksaksaffär i Helsingborg. Nuvarande ägare fick bilen i present på sin sjuårsdag.

Utropspris
45 000 SEK