BORDSGARNITYR, 3 delar. Pendyl samt ett par skulpturer, nyrenässans, 1800-talets slut.

Bronserad metall. Runt urhus krönt av trofégrupp, emaljerad urtavla, flankerande figuriner föreställande riddare, sockel av vit alabaster med mässingsdekor. H 38. Pendel medföljer. Skulpturer föreställande beväpnade soldater, socklar av vit alabaster med beslagsdekor av mässing. H 33. Bronserade träsocklar med röd sammetsklädsel. Glaskupa för bordspendylen med tillhörande bronserad träsockel medföljer. H 48.

Slitage, smärre sprickor och skador. En skulptur med lagning på sockeln. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK