Carl Peter Lehmann

(1794-1876)
Carl Peter Lehmann
(1794-1876)

CARL PETER LEHMAN, olja på duk, ett par.

"Tullförvaltaren Christian Gottlob Franck"(1783-1852) & makan "Catharina Elisabeth Zeplin" (1799-1839). Ej sign. Vardera 65 x 52. Samtida förgyllda och bronserade ramar.

Dukskador.

Proveniens

Tidigare i major K M Kruses samlingar, Landskrona.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt", band I, sid 288. (SPA 1924:3106), band II, sid 951, (SPA 1924:3112.

Utropspris
12 000 SEK