PARTI PORSLIN, 4 delar, Kina, 1600-1700-tal.

Samtliga med dekor i underglasyrblått. Stekfat, Qianlong, med dekor av trädgårdslandskap, l 31. Godronnerad tekanna, Kangxi, h 11. Vas, Kangxi, h 12. Ask med lock, Ming, h 7,5.

Stekfat med sprickor och glasyrmistor. Tekanna med sprickor, glasyrmistor och lagning. Vas med lagning. Ask med krackelyr, sprickor och nagg.

Utropspris
2 500 SEK