BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike 1700-talets slut.

biskviporslin samt förgylld brons. Föreställande gudarna Venus och Mars. Pendel medföljer. L 39, h 49,5.

Bränningssprickor, spricka och dekorskador. Puttis vingar saknas, kvinnan saknar ett lillfinger samt spricka i stortån. Nyckel saknas.

Proveniens

Bengt Fredins samling.

Utropspris
12 000 SEK