VÄGGFÄLT MED SPEGEL, gustaviansk, sent 1700-tal.

Rektangulärt med mahognymålning i vinrött och bronserad pastellagedekor bland annat i form av bandstav och krön med urna. B 61 H 183.

Tidigt renoverad och kompletterad. Senare glas. Pastellagebortfall. Slitage. Ställvis kraftigt färgbortfall. Spegel flankerad med två fästen.

Utropspris
4 000 SEK