MATBORD, gustavianskt provinsarbete. 1800-tal.

Dekorerat med pärlstavsdekor och nedåt avsmalnande ben. Rundade kortsidor. Kan med nuvaranade konstruktion endast monteras med 3 iläggsskivor. Total längd 300 B 60 H 77. Senare iläggsskivor. Utan iläggsskivor - två fristående halvmånebord, diam 120. 2 bärande balkar medföljer.

Slitage. Renoverat.

Utropspris
12 000 SEK