BORDSPENDYL, nyrokoko/nylouis XVI, Joseph Leja, Stockholm. 1800-talets mitt.

Förgylld mässing, urtavla i emalj märkt "Joseph Leja, Stockholm". Rik dekor med Krönande vargjägare till häst. Medföljande glaskupa pendel samt montage del. H pendyl 39, tot h 58. Nyckel finns.

Slitage, repor sprickor på vissa dekor delar.

Utropspris
6 000 SEK