Förgylld mässing, urtavla i emalj märkt "Joseph Leja, Stockholm". Rik dekor med Krönande vargjägare till häst. Medföljande glaskupa pendel samt montage del. H pendyl 39, tot h 58. Nyckel finns.
Slitage, repor sprickor på vissa dekor delar.