GOLVUR, märkt Georg Berglin, Stjärnsund, 1700-tal.

Metallurtavla. Senare fodral i betsad ek. H 228. Lod och pendel finns.

Slitage. Kompletterat.

Proveniens

Bengt Fredins samling.

Georg Berglin var urmakare i Stjärnsund, Dalarna, som mästare 1717-1732, därefter verksam i Örebro. Död 1763.

Utropspris
4 000 SEK