Peder Als

(Danmark, 1726-1776)
Peder Als
(Danmark, 1726-1776)

PEDER ALS, hans skola. Olja på uppfodrad duk, 1700-talets slut.

Porträtt av skulptören Johannes Wiedewelt. (detalj av Peder Als porträtt från 1766). 68x58.

Retuscher, smärre färgbortfall längs kanterna.

Utropspris
6 000 SEK