BORDSLAMPA, porslin, Schwarzburger-Werk-Staetten, inpressad sign för Gustav Oppel. 1920-tal.

Vitglaserad, föreställande en flöjtspelande kvinna. H 35.

Slitage, flöjten med lagning.

Utropspris
3 000 SEK