TENNSOLDATER, och tillbehör ca 250 delar, 1900-talets början och 1900-talets mitt.

Bemålade, mestadels tenn, enstaka i trä och tennplåt. Bla. Karoliner, flottister, husarer, infanterister, med fonder. Vagnar, kanoner, fonder till sjöslag medföljer. Mått ca 60-30 mm. Bok "Hur man för krig med tennsoldater", 1914, medföljer. Zinklåda med lock medföljer.

Delvis genomgångna. Slitage. Ej komplett. Skador. Färgbortfall. Bok med kraftiga skador, ej genomgången.

Utropspris
2 000 SEK