Madeleine Pyk – en samling F769

Jalmari Ruokokoski

(Finland, 1886-1936)
Jalmari Ruokokoski
(Finland, 1886-1936)

JALMARI RUOKOKOSKI, olja på duk. Sign och dat 1921.

Porträtt av ung man. 50 x 45.

Krackelyr. Ojämnheter i duken. Färgbortfall i kanterna.

Konstnär

Utropspris
6 000 SEK