SALONGSMÖBLEMANG, 12 delar. Empirestil, 1900-talets början.

Svarvade bladhölstrade ben med rosettanfanger, banddekorer, sfinxer och enstaka karyatider. Gråmålade med bronserade detaljer. Soffans l 190. Runt salongsbord med stenskiva. Diam 86, h 76. 3 karmstolar, sk baljfåtölj. 3 stolar och taburett. Spegel med konsolbord. Konsolbord med stenskiva. L 41, b 85, h 55. Spegelns h 199, b 88. Kolonn, kannelerad. Diam 30, h 100.

Slitage, enstaka fläckar på klädsel, smärre färgbortfall.

Utropspris
25 000 SEK