KISTA, Korea, 1800-talets slut.

Infällningar i form av kvadrater. Dörrpar i front, beslag i mässing, lås i mässing i form av fisk, nyckelpinne medföljer. Benställning kopplade ben, medföljer löst. Lås och benställning senare. L 86 B 42 H 84.

Nyckelpinne delvis av. Slitage.

Intyg medföljer. Ursprungligen utställt på två snarlika kistor stående på varandra.

Utropspris
4 000 SEK