TAFFEL. Senempire, Malmsjö, Göteborg. 1800-talets andra hälft.

Div fanér med listverk, på hjultrissor. L 200, b 96, h 95.

Slitage, smärre skador, ej genomgången.

Proveniens

Opera- och hovsångerskan Birgit Nilsson. Från hennes hem utanför Kristianstad.

Utropspris
2 500 SEK