KABINETTSKÅP, barockstil, 1800-talets slut.

Fanerat med trä och sköldpadd, raka sidor, välvt krön med lock, pardörrar med innanför liggande inredning av 9 lådor, dörr med innanför liggande inredning av rumsinteriör med kolonnetter och speglar samt mönsterlagt golv av alabaster. Dekor av spegelfält med hopplister. Smärre beslagsdekor av mässing resp dragknoppar av mässing. Låda samt utdragbar skiva undertill. L 79, b 41, h 73. Svartmålad benställning med fyra ben, h 79.

Slitage, repor, fanérskador, fläckar. Smärre dekorbortfall och lagning. Benställningen ej ursprungligen sammanhörande. Nyckel saknas.

Utropspris
20 000 SEK