FIGURIN, porslin, Max Hermann Fritz, Fraureuth, Tyskland, sign., 1920-tal.

Baccus på panter. "Dionysos". Polykrom bemålning och guld. Undertill dedikation från John Petersson, 1924 och ref till modellen på Malmö Museum. L 34, h 30.

Smärre slitage. Tillverkningsdefekt.

Utropspris
3 000 SEK