VÄGGPENDYL, 1900-talets första hälft.

Förgylld och bronserad. Skuren dekor i trä. Avslutande kotte, lagerbladsfestonger, krön urna med ekblad och blommor. Gulaktig emaljurtavla med arabiska siffror. H 102. Pendel Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Slitage. Ställvis mindre färgbortfall. Nyckel finns.

Utropspris
2 000 SEK