SKÅP, jugend, tillskrivet Ernst Lundström, 1900-talets början.

Brunmålat. Dörr samt sidor med infällda fält av gyllenläder med motiv av den flygande holländaren samt fladdermöss. Fyra svängda ben. L 76, B 53, H 170.

Senare handtag. Senare bemålning. Gyllenlädret med skador och repor. Nyckel saknas.

Jmfr med skåp med snarlik gyllenläderdekor sålt på Bukowskis Klassiska vårauktion 2010, auktion nummer 556, katalognummer 892.

Utropspris
8 000 SEK