TAKLAMPA, modell 2358, Josef Frank, Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Åtta svängda ljusarmar. H 40.

Bruksslitage. Ej funktionstestad.

Formgivaren Josef Frank ritade taklampa 2353 för sitt eget företag Haus & Garten i Österrrike, på 1920-talets slut. Den första modellen av lampan hänger fortfarande kvar i ”Villa Beer”, ett av de hus som Frank ritade i Wien.

Utropspris
3 000 SEK