BÄGARE, 2 st, silver, bla Arvid Castman, verksam 1738-1773 i Eksjö. Totalvikt ca 96 gram.

Konande med dekorrand resp räfflad fotrand. Bägare med svängd form, Johan Mauritz Corth, Nyköping 1844. H 6-6,5.

Slitage, Castmanbägaren med graverade initialer. Smärre bucklor.

Utropspris
2 000 SEK