SKEDAR, 12 st, silver, 1700/1800-tal. Vikt 615 g.

En sked troligtvis av Bent Tornberg (1804-1834), 1806, Linköping. L 21.
En sked av C.P Modin (1788-1819), Sundsvall. L 21.
Två skedar av C.S Lyberg (1822-1835), 1831, Ulricehamn. L 22-23.
En sked av Bengt Wahlqvist (1811-1829),1812, Jönköping. L 23.
En sked av Pehr Hedlund (1805-1809, änkan 1810), 1810, Gävle. L 22.
En sked av J.P Wessman (1814-1836), 1808 Stockholm. L 21.
En sked av Lars Larsson Bjugg (1758-1816), 1807,Jönköping. L 22.
En sked av Jonas Nylander (1816-), 1828, Skara. L 20,5.
Tre skedar, l 18-22.

Slitage, bucklor samt monogramgravyr.

Utropspris
4 000 SEK