SEKRETÄR, snedklaff, tidigt 1700-tal.

Ek, mörkbetsad. Snedklaff, invändig skrivinredning med lådor, fack och hyllor, två stående lådor med pilasterrygg, front med tre lådor. L 104 B 57 H 103. 3 nycklar medföljer. Nyckel finns.

Slitage. Enstaka skrapmärken. Fanerlagningar. Senare lås. Lås och nycklar som hakar upp sig. Senare beslag. Senare bakstycke.

Utropspris
3 500 SEK