FÅTÖLJER, ett par, "Fåtölj nr 1", Margaretha Köhler, Futurum, Stockholm 1934-42.

Svängd rygg, stoppad sits samt rygg. Klädda i beige sammet. Betsade ben.

Slitage.

Sigrid Eklund Nyström, "Möbelarkitekter på 1930-talet Om inredningsfirman Futurum och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig", Nordiska Museet, Stockholm 1992, s. 191 - 192

Utropspris
4 000 SEK