SYBORD, sengustavianskt, tidigt 1800-tal.

Rektangulär delvis rotfanérad skiva med oval, pärlstav av mässing, i mitten solfjädersmotiv av intarsia. Mahognyfanerade sarger med intarsialinjer och blindlåsskyltar av ben resp låda med låsskylt. Fyra nedåt avsmalnande ben med avslut av mässingshylsor. L 45, b 32, h 70.

Slitage, sprickor, ostadiga ben, fanérskador, troligen har bordet ursprungligen haft hjultrissor. Nyckel saknas.

Utropspris
6 000 SEK