FOTPALL. 1800-tal.

FOTPALL. 1800-tal.

Betsat trä med svarvade ben. Stoppad samt klädd i broderat tyg. Undertill märkt "Grefvinna De Geer af Fröken Ebba Liliestråle".

Skador på ett ben, del av en sida saknas. Tyget endast fragmentariskt.

Utropspris
1 000 SEK