FLICKDOCKA, porslin, 1800/1900-tal samt FLICKDOCKA, biskvi, Simon & Halbig 126, ca 1915.

Huvud i porslin, stoppad kropp samt armar delvis i porslin. Klädd i klänning samt underklänning och kängor. H 60. Huvud i porslin med öppen mun. Ledad kropp av massa. Klädd i stickad kofta och mössa samt klänning och skor. H 45.

Slitage, smärre skador och fläckar. Simon & Halbig-dockan har ej blundögon.

Utropspris
3 000 SEK