SOCKERSKÅLAR PÅ FOT, ett par, silver, empire, Adolf Zethelius, Stockholm 1815 resp 1816. Totalvikt ca 980 gram.

Godronnerade skålar på tredelad fot med dekor av fabeldjur och tassfötter på tripodformad fot med kulfötter. Välvda lock med lockknoppar i form av sittande ekorrar. H 24.

Slitage, smärre bucklor, en lockknopp med bortfallen dekordel. En med lös fot.

Utropspris
12 000 SEK