BÄGARE, silver, Lars Öberg, Eskilstuna 1797. Vikt ca 460 gram.

Trumpetformad på välvd fot, svisselerad floral dekor. H 21.

Slitage, smärre bucklor, graverade initialer.

Utropspris
8 000 SEK