STOLPSKÄNK MED VITRINÖVERDEL, Nordeuropa, nyrenässans, 1800-talets andra hälft.
Ek. Överdel med blyinfattade glasfönster. Bakomvarande hyllinredning. Stolpar i form av figurer. Underdel med skuren dekor av figurscen. L 102, b 55, h 225. Nyckel finns.
Bruksslitage. Några dekorelemt lösa.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.