SPEGEL, empire, 1800-talets början.

Förgylld och bronserad, dekor av pastellage. Halvmåneformat krön med dekor av akantusblad samt lyra. Överdel med turturduvor, spegelglas flankerat av pilastrar
med bladhölster, underdel med glas och pastellagedekor. H 155.

Slitage. Dekordelar saknas. Ej ursprungligt glas. Anlöpningar på förgyllning och glas. Glas i underdel med spricka. Färgbortfall. Sprickor.

Utropspris
3 000 SEK