RADIOGRAMMOFON, "SK 61 S". Formgiven av Hans Gugelot & Dieter Rams 1956 för Braun AG, Tyskland.

Vit med plexiglas och träram. Märkt Braun. Längd 58 cm, bredd 28 cm, höjd 25 cm.

Smärre slitage. Repor och rispor. Ej funktionstestad.

Modellen visades på Triennalen i Milano 1957 och belönades med Grand Prix.

Utropspris
2 000 SEK