SPEGEL MED KONSOLBORD, empire stil, 1800-tal, troligen Finland.

Björk med detaljer i mahogny. Rak form, spegel flankerad med halvkolonetter. Antikiserande krön med inskjutet pediment. Spegel H 172, b 100. Konsol med kraftig stenskiva i röd nyans uppburen av parställda delfiner. H 50, b 81.

Fanérskador. Slitage. Mindre skador. Senare glas. En mindre del från hörn är lös, (Medföljer i kuvert), samt en hörndel från kolonettens övre avslut saknas.

Utropspris
4 000 SEK