BÅLSKÅL, flintgods, 1800-talets slut.

Tryckt dekor samt handmålad dekor invändigt på ett skepp " Success to the Naptune belonging tp P: ?Oterdahl Cap.tn Anders Wallin 1784". Diam 27,5.

Slitage. Nagg. Krackelyr. Bättring på måleriet. Anlöpningar. Omfattande lagningar.

Utropspris
1 000 SEK