SKÅP, "Bangkok", AB Westbergs möbler, Tranås, 1950-tal.

Teak med inredning i bl a bok. Rak form, två dörrar med fräst dekor. Inredning med hyllor och lådor. L 119, b 46, h 160. Nyckel finns.

Smärre slitage.

Modellen avbildad på halvsidesannons i "Svenska Slöjdföreningens Tidskrift FORM", 1952, vol 8, s 232.

Med etiketten “Uttagen av juryn för utställning 1953” gav juryn i mars 1953 vid Möbelmässan i Göteborg sin välsignelse över möbler som ansågs representativa för det bästa inom svensk möbeltillverkning. Dessa möbler presenterades i september samma år som en del av utställningen “Bygge och Bostad”. Det var Sveriges Möbelindustriförbund och Svenska Möbelhandlarnas Centralförbund i samarbete med Svenska Slöjdföreningen som mönstrade den samtida möbelbranschens utbud.
En av de uppmärksammade möblerna var skåpet "Bangkok", framställt vid AB Westbergs Möbler i Tranås. Fabriken tillverkade under 1950-talet moderna möbler av hög kvalitet och engagerade kända formgivare såsom bland andra Yngve Ekström, Ib Kofod Larsen, Hans Olsén och Arne Norell.

Utropspris
5 000 SEK