SPEGELTRYMÅ MED BORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Spegel förgylld och bronserad, skuren dekor i trä samt pastellage i krön med turturduvor, med blad och blommor, underdel med rocaille voluter, akantusblad och blommor, H 289. Konsolbord bronserat, med voluter och pastellagedekor, L 108 B 32 H 35

Spegel med färgbortfall, anlöpningar, slitage, krön med skada, glas med anlöpningar. Konsolbord senare bronserad, kraftigt färgbortfall på skiva.

Utropspris
5 000 SEK