Allmoge
247479

SKÄNKSKÅP, allmoge. Dalarna/Hälsingland. Sekelskifte 1700/1800-tal.

Kurbitsmåleri mot blågrön botten, invändigt rödlaserat, överskåp med dörrpar, skedhylla, hylla samt två lådor, underskåp med dörrpar, hyllinredning, upphöjt krön med krona. L92 B 52 H ca206. Nyckel finns.

Slitage. Avslag. Sprickor. Senare bemålat och senare krön.

Utropspris
6 000 SEK