SEKRETÄR, med snedklaff, barock, tidigt 1700-tal.

Nedfällbar klaff, inredning med lådor, och fack., front med en liten låda och fyra lådor med mässingsbeslag, på kulfötter. L 91 B 47 H 107. Nyckel finns.

Kraftigt slitage. Skador. Avslag. Fläckar. Kompletteringar. Senare lås och beslag. En låda med sättning. Sprickor.

Utropspris
4 000 SEK