SEKRETÄR med SKULTPUR TORE STRINDBERG samt KARMSTOL, art deco, 1920-30-tal.

Skulptur brons, flicka med fågel på oktagonal sockel, monogramsign TS, H 14 inkl sockel, klaffen låses med skulpturen. Rund baksida, rak samt konkav form på front. Nedfällbar skrivklaff, fack, lådor och skåpinredning. Nederdel med tre lådor. L 75 B 50 H 101/121. Karmstol med svängd rygg, lös stoppad sits, ristad dat 1931, påskrift R.Broson snickare, stpl märkt Aktiebolag ? Upsala. 2 nycklar medföljer. Nyckel finns.

Ställvis kraftigt slitage. Listdelar samt topp lösa. Sprickor. Omfattande krackelyr. Fläckar. Färgbortfall. Fanerbortfall.

Utropspris
5 000 SEK