PALLAR, ett par, Modell X 602, Alvar Aalto, Artek, Finland, 1970-tal.

Ben i massiv björk, sits klädd med svart läder. Omklädda 2000. Stpl.märkta. H 45.

Slitage. Mindre avslag.

Utropspris
5 000 SEK