BORDSLAMPA, empire, mässing, Gusums bruk, 1800-talets första hälft.

Brännförgylld. Urna med tassfötter på sockel. H 52.

Slitage, repor.

Proveniens

Har enligt uppgift tillhört Familjen Löwenström, tidigare Ankarstöm.

Utropspris
8 000 SEK