TELESKOP PÅ TRIPOD, trä samt mässing, 1800-talets slut.

Kikare på tredelat ben av trä, läderklädsel och mässing. Plakett med dedikation:" Presented to Mr. J. Ritty RN. As a mark of esteem by a few of his Yarmouth friends. May 9th 1894" .L 111 cm. Tot. höjd 175 cm.

Slitage, ej funktionstestad.

Utropspris
1 000 EUR