BÖCKER 2 st SAMT SMÅSKRIFT OCH KUNGÖRELSER, bla "Afhandling om Hushålningen til siös..." av Arvid Faxe, Karlskrona 1782.

Även "Sjömäns dagelige assistent eller anvisning uti de nödvändigaste stycken af Navigations wetenskapen..." av Lars And. Chierlin, Stockholm 17. Hel- resp halvfranskt skinnband. "Summarier öfwer hosgående båtsmans contract för städerne", Karlskrona 1776. Kungörelser i kopior och original, 13 st: Bla "Kongl Majts Placat angående de gamle myntenheternes inwäxlande" Stockholm 1717, Kongl Majts Placat angående tobacks handelen öfwer heela Sweriges rijke" 1682. Två lacksigill med Litauens stadsvapen från Litauiska legationen i London medföljer.

Slitage, kungörelserna med riss, veck samt några med skador, ej genomgångna.

Utropspris
2 500 SEK